Diplomalı çok meslek sahibi yok

Sanayicinin nitelikli personel açığı giderek derinleşiyor. Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, gençlerin büyük bölümünün üniversitelerden meslek edinmeden mezun olduğunu, bunun da işsizliği ve istihdam açığını körüklediğini söyledi. Geçmişte üniversite mezunu gençlerin ‘yetişmiş eleman’ olarak sanayide direkt işe başlayıp üretime katkı sağladığını belirten Tuncay, “Ne yazık ki üretimi önceleyen eğitim sisteminin göz ardı edilmesi yüzünden nitelikli eleman, hatta yetiştirmeye uygun eleman bulmakta zorlanıyoruz. Diplomalı çok, ama meslek sahibi olan yok” dedi.

MATEMATİK YOK, FEN YOK

Hüseyin Tuncay, üniversite mezunu gençlerin çoğunun matematik ve fen bilmediğini bu yüzden yetiştirecek eleman bulmakta dahi sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Türkiye’de firmaların birçoğunun küçük ve orta ölçekli olduğuna işaret eden Tuncay, “Bu firmalar sıfırdan elemanı işe alıp yetiştiriyor. Ancak yetişen eleman daha yüksek ücretlerle başta otomotiv ve beyaz eşya olmak üzere yabancı ortaklı büyük şirketler tarafından kapılıyor. Elemanını kaptıran küçük şirketler bu sefer tekrar başa dönüp sıfırdan eleman yetiştirmek zorunda kalıyor. Sonuçta diplomalı milyonlar işsiz geziyor, fabrikalar da üretim yapacak nitelikli personel açığıyla boğuşuyor” dedi. Diğer taraftan ulusal ve uluslararası düzeydeki istihdam şirketleri, eleman açığı yaşayan sanayi şirketlerine mail gönderip yabancı uyruklu işçileri pazarlamaya başladı. İhtiyaç duydukları nitelikteki işçileri yasal yollarla yurt dışından diledikleri sayıda bulabileceklerini belirten bu şirketler, 3 aylık deneme süresi sonunda elemanın uygun bulunması halinde 2 asgari ücret tutarında komisyon talep ediyorlar.

Gençler fabrika yerine masa başı iş istiyor

Son dönemde meslek liselerinin asıl amaçlarını yerine getiremez hale geldiğini vurgulayan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar “Ülkemiz özelinde, sorunun kaynağını meslek liselerinin nicelik ve nitelik açısından yetersiz olması ile gençlerimizin hâlâ fabrikalarda veya teknik personel olarak çalışmak yerine masa başında veya kamuda çalışmak istemelerinde görüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir